Motylki

Nauczycielki prowadzące grupę:
Pani Olga, Pani Karolina
Pomoc nauczyciela: 
Pani Hania

Wizyta mamy Feli

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć  mamę Feli, która podzieliła się z nami swoją pasją - malowaniem temperą. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, z czego można zrobić naturalną farbę i doświadczyliśmy techniki malarskiej temperą malując łąkę z kwiatami. Dziękujemy mamie Feli za przeprowadzenie warsztatów.


Dzień Dziecka w ZOO

W miniony piątek z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się do Starego Zoo. Spotkaliśmy się tam z ciocią Hani C., która jest opiekunem zwierząt w zoo. Dzięki niej poznaliśmy z bliska niektórych mieszkańców zoo. Mogliśmy pogłaskać, dotknąć, przybić piątkę ze ślimakiem, jaszczurką i wężem, dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat ich życia, przełamaliśmy strach, obawę, obrzydzenie przed kontaktem z żywym zwierzęciem. Zwiedziliśmy też pawilon zwierząt zmiennocieplnych. Wycieczka pełna wrażeń i niezapomnianych emocji. Dziękujemy rodzicom i cioci Hani za pomoc w zorganizowaniu wyjścia.Recytatorski Konkurs Poezji Patriotycznej

Nasi reprezentanci w konkursie recytatorskim zabłysnęli i zdobyli nagrody. Michałek z wierszem Władysława Bełzy "Kim będę" uplasował się na II miejscu, natomiast Karolcia wyrecytowała "Katechizm polskiego dziecka" i zajęła III miejsce. Wszystkie dzieci wspierały i kibicowały Misiowi i Karolince. Wszyscy też cieszyli się ich wygraną. Zwycięzcom gratulujemy odwagi i pięknego występu. Rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu dzieci.

Wycieczka do Nadleśnictwa w Konstantynowie

Dzisiaj wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa w Konstantynowie koło Mosiny. Spacerowaliśmy po lesie przy okazji dowiadując się o warstwowej budowie lasu oraz roli martwego drewna w przyrodzie. Odwiedziliśmy też salkę zwaną "Kancelaria leśniczego" i dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca leśniczego kiedyś a jak teraz. Obejrzeliśmy również różne trofea myśliwskie (niektórzy bardzo dokładnie:). W drugiej sali "Zwierzęta łąk i lasów" posłuchaliśmy ciekawostek na temat trybu życia i zwyczajów zwierząt oraz zapoznaliśmy się z odgłosami wydawanymi przez niektóre leśne ptaki i ssaki. Następnie udaliśmy się na posiłek i zjedliśmy kiełbaskę z ogniska oraz bułkę i banan no i przysmaki, które zabraliśmy z domu. Apetyty nam dopisywały. Na koniec był czas na swobodną zabawę.

Warsztaty plastyczne "Zaczarowane kredki"

W miniony piątek w naszej grupie miały miejsce warsztaty plastyczne "Zaczarowane kredki", zajrzyjcie do zakładki warsztatów, aby zobaczyć nasze działania.Kolorowe kanapki.

W tym tygodniu realizujemy temat kompleksowy "Wybrać zawód trudna sprawa, dla nas to jeszcze zabawa", w trakcie którego poznajemy rożne zawody. Dzisiaj skupiliśmy się na zawodzie kucharza i ochoczo przystąpiliśmy do przygotowywania posiłku dla nas samych. Zrobiliśmy wiosenne, kolorowe kanapki i ze smakiem je zjedliśmy. Dziękujemy mamie Michałka za świeże warzywa.

Sprzątamy świat.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat skutków zaśmiecania "świata" oraz  konieczności dbania o nasze środowisko. Postanowiliśmy posprzątać nasze najbliższe otoczenie i zaopatrzeni w rękawiczki gumowe i worki na śmieci wyszliśmy do pobliskiego parku. Na szczęście okazało się, że śmieci nie było zbyt dużo. 

Koncertowo, piątkowo:)

Dzisiejszy piątek rozpoczął się dla nas wspaniale. Zaraz po śniadaniu mieliśmy wyjątkowych gości - babcię i dziadka Bruna, którzy wprowadzili nas w doskonały nastrój występując dla nas z koncertem muzycznym. Wysłuchaliśmy pięknych utworów, poznaliśmy tańce takie jak polka, tango czy walczyk, a przede wszystkim poznaliśmy nowy instrument muzyczny jakim jest akordeon. Pięknie dziękujemy Pani Jagodzie i Panu Henrykowi za wspaniały koncert. Mamy nadzieję, że jeszcze nas kiedyś odwiedzą i uraczą cudowną muzyką i śpiewem.

Wiosna powitana

Dzisiaj wraz z całym przedszkolem pożegnaliśmy Panią Zimę a przywitaliśmy wiosnę. Nie zabrakło kolorowych kwiatów, uśmiechów, wiosennych piosenek i spaceru w poszukiwaniu oznak wiosny. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości -  za cudne zielone stroje i kwiaty do naszego klombu.

Wycieczka na Stary Rynek


W piątek 1.03 wybraliśmy się tramwajem na Stary Rynek, podziwialiśmy kamieniczki, pomniki a przede wszystkim wypatrywaliśmy koziołków. Udało się - punktualnie o 12.00 pojawiły się na ratuszowej wieży.

Zabawy w teatr

Uwielbiamy zabawy w teatr, w ostatnim tygodniu mieliśmy ku temu sposobność - wspólnie z paniami zorganizowaliśmy kącik teatralny z pacynkami i kukiełkami. Dzieliliśmy się rolami, budowaliśmy widownię, przemienialiśmy się w aktorów. Zwieńczeniem tygodnia o teatrze była wizyta w kinie Apollo na przedstawieniu muzycznym "Co w trawie piszczy?" Do kina jechaliśmy tramwajem, co było dla nas dodatkowa atrakcją...

 Na tropie przygody

"Na tropie przygody" - to nasz piątkowy zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Ćwiczenia wykonywaliśmy z użyciem woreczków gimnastycznych. Poprzez zabawy - ćwiczenia z woreczkami wzmacnialiśmy mięśnie stóp i nóg, kształtowaliśmy wysklepienie stopy zapobiegając płaskostopiu, ćwiczyliśmy prawidłową postawę ciał oraz koncentrację i umiejętność skupiania uwagi, umiejętność rzutu do celu oraz chwytania. Na koniec relaksowaliśmy się poprzez masaż woreczkiem. Uwielbiamy ćwiczenia gimnastyczne, aktywnie w nich uczestniczymy, uważnie słuchamy poleceń pani, a przede wszystkim wszyscy dobrze się bawimy i czerpiemy radość z tych zabaw. Pani nas chwali i jest z nas bardzo dumna:)


Motylki w Operze

Ostatni dzień w przedszkolu przed świętami spędziliśmy bardzo miło i ciekawie - wybraliśmy się do Teatru Wielkiego na balet P. Czajkowskiego "Dziadek do orzechów". Motylki oglądały przedstawienie z wielkim przejęciem. Były bardzo grzeczne i potrafiły stosownie zachować się.
Dziękujemy tacie Andre za pomoc w organizacji biletów.


Wigilijne spotkanie z rodzicami

19 grudnia odbyła się jedna z ważniejszych uroczystości w naszej grupie - wigilijne spotkanie z rodzicami. W tym roku rodzice aktywnie włączyli się w naszą uroczystość poprzez śpiewanie kolęd, dzieci natomiast przygotowały choreografię do tych kolęd. Było pięknie, magicznie i świątecznie. Oczywiście nie zabrakło Mikołaja z prezentami i słodkiego wspólnego poczęstunku.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowanie tej uroczystości.

Ubieramy choinkę

W naszej sali z dnia na dzień robi się coraz bardziej świątecznie: dekorujemy, sprzątamy, przygotowujemy niespodzianki dla rodziców... W końcu doczekaliśmy się też upragnionej choinki, którą wspólnie pięknie ubraliśmy. To Oleg z mamą nam ją podarowali - dziękujemy ślicznie.

 

Zajęcia otwarte dla rodziców

W miniony wtorek rodzice motylków mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają zajęcia edukacyjne z psem terapeutycznym. Pani Marta, prowadząca zajęcia, zrobiła nam niespodziankę i przyprowadziła ze sobą psa Benka, łagodnego Golden Retrievera. Zajęcia były bardzo wesołe i kolorowe. 

 

Mikołajki

W Mikołajki wybraliśmy się do Szkoły Muzycznej na interaktywną bajkę muzyczną pt. "Historia mikołajowego listu..." oraz spotkanie z Mikołajem. W przedszkolu też czekała nas niespodzianka, okazało się, że Mikołaj zostawił nam prezenty w butach:) Radości było bardzo dużo.
Dziękujemy mamie Nadii za mikołajkowe dary.

Jesienne spacery też są fajne:)

Lubimy chodzić na spacery, opanowujemy trudną sztukę chodzenia parami w grupie, zachowania się w ruchu drogowym i korzystania z przyrządów gimnastycznych, a przede wszystkim świetnie się przy tym bawimy.

 

 

 

Pasowanie na przedszkolaka.

26 października uroczyście przyjęliśmy do grona przedszkolaków Paulinkę i Antosia z naszej grupy. Nasi nowi koledzy zostali pasowani przez Panią dyrektor na przedszkolaka, otrzymali pamiątkowe dyplomy i koszulki z logo przedszkola. Następnie wspólnie świętowaliśmy organizując małe przyjęcie z tej okazji. Było wesoło i uroczyście.

 

 

 

Piątek, piąteczek, piątunio:)

W doskonałych nastrojach minął nam ostatni piątek. To dzień zabawek, mogliśmy więc przynieść z domu swoje ulubione zabawki. Podsumowaliśmy też temat o warzywach oraz skonsumowaliśmy niektóre z nich. Z plasteliny ulepiliśmy marchewki - nasze ulubione warzywo, bawiliśmy się przy piosence "Na marchewki urodziny". Największą atrakcją było jednak wyjście na nowy plac zabaw znajdujący się w parku im. Wodziczki. Po trudach spaceru i ekscytującej zabawie, odpoczynek był dla nas zbawieniem.

Jesienna wycieczka do sadu

4 października wybraliśmy się na wycieczkę do Rolniczo - Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego w Przybrodzie. Mieliśmy okazję zobaczyć hodowlę bydła mlecznego i przyjrzeć się z bliska krowom i cielaczkom. Następnie wyruszyliśmy na spacer, a niektórzy na bieg po sadzie;)
Dowiedzieliśmy się jak rosną drzewa owocowe, jak zbiera się jabłka, gdzie są przechowywane i jak są transportowane. Sami mogliśmy nazrywać jabłuszek dla siebie, a potem zajęliśmy się degustacją różnych odmian jabłek. Było pysznie mniam, mniam...

 

Motylki witają w nowym roku szkolnym

Minął pierwszy miesiąc przedszkola. Poznaliśmy nową salę, nowe koleżanki i kolegów, zwiedziliśmy cały budynek przedszkolny, rozmawialiśmy o wspólnym funkcjonowaniu przedszkolaków, zwracaliśmy uwagę na stosowanie zwrotów grzecznościowych, obchodziliśmy dzień przedszkolaka, przypomnieliśmy zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Było wiele uśmiechu i zabawy. Miniony miesiąc uznajemy za udany:)

 

 

Ostatni dzień w przedszkolu 

Ostatni dzień w przedszkolu Motylki wraz z paniami spędziły miło i przyjemnie na pikniku w dużym ogrodzie. Były wesołe zabawy, pogaduszki na kocykach, objadanie się smakołykami, lody i słodkie lenistwo. Zasłużyliśmy na to wszystko po całym roku intensywnej pracy. Dużo się przez ten czas nauczyliśmy i wiele razem przeszliśmy. Były trudne chwile i nawet ciężkie ale więcej było tych radosnych i dających powody do dumy i zadowolenia. Dziękujemy dzieciom za ten wspólny czas a rodzicom za udaną i miłą współpracę. Życzymy Wam wesołych wakacji i do zobaczenia we wrześniu w nowej sali.

 

Wycieczka do Witoldzina

13 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do gospodarstwa agroturystycznego "Wesoła zagroda" w Witoldzinie. Czekało tam na nas dużo atrakcji: bezpośredni kontakt ze zwierzętami, karmienie zwierząt, przejazd bryczką, piknik na świeżym powietrzu i wesoła zabawa na placu zabaw. Nasza pierwsza wycieczka udała się znakomicie, pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

 

 

Wystawa warsztatów plastycznych "Zaczarowane kredki"

W ciągu roku w naszym przedszkolu odbywały się warsztaty plastyczne "Zaczarowane kredki", prowadzone przez p.Olgę i p.Sylwię. My również uczestniczyliśmy w tych zajęciach. Nie mogło więc nas zabraknąć na wystawie prac wykonanych podczas warsztatów. Wystawa miał miejsce w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Przygotowania świąteczne w Motylkach

Dużo działo się u nas w minionym tygodniu - razem z Paniami przygotowywaliśmy się do Świat Wielkanocnych - sialiśmy rzeżuchę, malowaliśmy pisanki, wspólnie spożywaliśmy potrawy wielkanocne oraz szukaliśmy "Zajączka". Teraz czas na przeżywanie świąt w domu z rodzicami.

 

Wielkie wyjście

 Piątek 16 marca był dla nas ważnym dniem -  po raz pierwszy wybraliśmy się do teatru. W przedszkolu na zajęciach uczyliśmy się, jak należy zachować się w teatrze oraz jak nazywają się poszczególne miejsca w teatrze (scena, widownia, kurtyna, kasa). Mieliśmy też możliwość zabawy pacynkami. W Teatrze Animacji z wielkim przejęciem i skupieniem oglądaliśmy przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia" w wykonaniu aktorów oraz pacynek. Dodatkowych atrakcji dostarczyła nam podróż autokarem. Byliśmy bardzo grzeczni i podobało nam się w teatrze - zobaczcie sami. Czekamy na kolejne wielkie wyjście ;)

 

 Poznań - moje miasto.

W tym tygodniu realizujemy temat kompleksowy "Poznań - moje miasto". Chcemy w ten sposób upamiętnić ważny dla Poznaniaków dzień wyzwolenia Poznania. Tydzień rozpoczęliśmy uroczystością przedszkolną, podczas której wszystkie grupy zaprezentowały repertuar o Poznaniu. Brawurowo zaśpiewaliśmy piosenkę o poznańskich koziołkach  pt: "Od tego czasu..." Wysłuchaliśmy piosenek innych grup, obejrzeliśmy wykonanie tańców z regionu wielkopolski oraz poznaliśmy gwarę poznańską. W środę wybraliśmy się na wycieczkę tramwajową "Bimbą przez Poznań". Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy znane obiekty w Poznaniu i mieliśmy wielką frajdę podróżując tramwajem tylko dla nas. W przedszkolu słuchaliśmy legend o powstaniu Poznania oraz poznańskich koziołkach. Wykonaliśmy też kolorowe kamieniczki  ze Starego Rynku.

 

  W sklepie

W tym tygodniu realizujemy temat kompleksowy "Do sklepu wyruszamy, gdy zakupy zrobić mamy", dlatego w poniedziałek wybraliśmy się do pobliskiego sklepu spożywczego. Zwróciliśmy uwagę na znajdujący się w sklepie asortyment, na ułożenie towarów na półkach oraz na pracę sprzedawcy. Zrobiliśmy też drobne słodkie zakupy, ucząc się stosowania zwrotów grzecznościowych. Przy okazji spaceru nabywaliśmy umiejętności właściwego zachowania się w ruchu ulicznym.

 

Projekt plaża ;)

W piątek w naszej grupie zapanowały iście plażowe klimaty, stworzyliśmy małą plażę w środku zimy. Był piasek, foremki i dobra zabawa. Piasek nie byle jaki, bo kinetyczny, który doskonale rozluźnia, stymuluje i rozwija sprawność motoryczną rąk. Wszystkie zabawy z piaskiem kinetycznym, których końcowym efektem były ptaki cudaki, odbyły się w ramach warsztatów plastycznych "Zaczarowane kredki". Zapraszam do zajrzenia do zakładki warsztatów plastycznych, gdzie zobaczycie działania warsztatowe w innych grupach. Po zabawie "na plaży" wyszliśmy do przedszkolnego ogrodu i też bawiliśmy się wspaniale.

 

Nasz pierwszy przedszkolny bal 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o karnawale oraz balach karnawałowych i przebierańców. Jako, że lubimy muzykę, czekaliśmy na tą uroczystość z niecierpliwością. Już na początku tygodnia przygotowaliśmy maski karnawałowe i pląsaliśmy do znanych przebojów. W dniu balu nasza sala udekorowana w kolorowe balony i serpentyny stała się salą balową. Od rana tańczyliśmy i czekaliśmy na kolejne dzieci i ich wspaniałe przebrania. Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i piękne przygotowanie strojów karnawałowych. Brawo! Zobaczcie nasze chwile przed balem...

 

Świątecznie dni w przedszkolu

Motylki w okresie przedświątecznym miały bardzo dużo wrażeń: przygotowania do uroczystości z rodzicami, przedszkolne jasełka i wspólna wigilia oraz rozpakowywanie prezentów od Gwiazdora.
Dziękujemy Radzie Rodziców za piękne prezenty gwiazdkowe.

 

 

 

Ubieramy choinkę

Nasza sala już w świątecznej odsłonie...

 

 

Parasole czas wyciągać, jesień w pełni, deszcz nadciąga...

 

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o jesiennej aurze i padającym deszczu. Braliśmy udział w zajęciach "Kolorowe parasole" przeprowadzone metodą EDUKACJI PRZEZ RUCH - wesoło bawiliśmy się w przedszkolu mimo deszczu, ćwiczyliśmy składanie papieru, rozróżnialiśmy i nazywaliśmy kolory, do muzyki stawialiśmy kropki palcem. Powstały kolorowe parasole, które rozpogodzą jesienną pogodę.

A w przedszkolu jest wesoło...

Motylki bawią się wspaniale zarówno podczas zajęć dydaktycznych, angielskiego, rytmiki, dogoterapii czy swobodnej zabawy.

 

U stomatologa

 


17 listopada Motylki wybrały się na badania kontrolne do stomatologa. Wizyta w zaprzyjaźnionej z naszym przedszkolem przychodni, była okazją do nauki prawidłowego szczotkowania zębów oraz oswajania lęku przed dentystą i badaniem. Motylki okazały się być dzielnymi pacjentami i bez obaw poddały się badaniom. Wyniki badań będą dostępne już wkrótce u nauczycielek.

 

Muchomorek

Wesoły muchomorek powstał w wyniku kinezjologicznej zabawy dydaktycznej przeprowadzonej metodą 'EDUKACJI PRZEZ RUCH' Doroty Dziamskiej. Rozpoczęliśmy od zabawy ruchowo-naśladowczej "Muchomorek", potem do muzyki stawialiśmy kropki na kole, następnie rytmicznie kreśliliśmy kreski, wymieniając się kredkami i ucząc zwrotów grzecznościowych. Na koniec konstruowaliśmy muchomorka z kół. Nie było to wcale łatwe - ćwiczyliśmy składanie papieru i prawidłowe posługiwanie się klejem.
Praca nad muchomorkiem i jej efekty dały nam dużo radości i wiary we własne możliwości.


 Pasowanie na przedszkolaka

19 października odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości w życiu przedszkolaka - pasowanie na przedszkolaka. W uroczystości brali udział rodzice Motylków oraz pani dyrektor. Impreza rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyk, zabawy ruchowe i taniec, do którego przyłączyli się również rodzice.  Następnie pani dyrektor Iwona Nowakowska dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, koszulkę z logo przedszkola oraz mały upominek. Po uroczystym pasowaniu był czas na słodki poczęstunek, rozmowy przy kawie oraz integracje rodziców i nauczycielek.

 

Czyste ręce 

"Dziś od rana plusk w łazience
to maluch myją ręce.
Najpierw w wodzie opłukują
potem mydłem nasmarują.
Znowu woda - istny cud!
W umywalkę puk, puk, puk!
Jeszcze tylko kran zakręcę
i już czyste moje ręce."

W tym tygodniu maluszki rozmawiają o higienie, wąchają różnego rodzaju mydełka, uczą się prawidłowej techniki mycia rąk, smarują rączki kremem. Zobaczcie nasze poczynania w łazience.

 

Na skrzyżowaniu - nasz pierwszy spacer

W poniedziałek 16 października wyszliśmy na nasz pierwszy spacer. W związku z naszym tematem tygodniowym, wybraliśmy się na pobliskie skrzyżowanie - obserwowaliśmy ruch uliczny, zapoznaliśmy się z sygnalizacją świetlną, przechodziliśmy na przejściu dla pieszych. Taki spacer to nie tylko nauka chodzenia w parach ale też doskonalenie samodzielności podczas ubierania się i rozbierania w szatani. Bardzo podobało nam się na spacerze a Pani była z nas zadowolona:)

 

 

Dogoterapia - pierwsze zajęcia z Luną

29 października odbyły się w naszej grupie zajęcia edukacyjne z psem, prowadzone przez wykwalifikowanego dogoterapeutę, oligofrenopedagoga Panią Martę Przybylak - Nochowicz. Jest ona przewodniczką psa o imieniu Luna. Na pierwszych zajęciach poznawaliśmy się z Luną, uczyliśmy się, jak głaskać psa oraz go karmić. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy akcesoria potrzebne do opieki nad psem. Poznaliśmy też piosenkę o Lunie, którą zawsze będziemy rozpoczynać i kończyć zajęcia.

 

Nasz przedszkolny klomb 

Dzisiaj ( 20.09), mali ogrodnicy wspólnie z panią Danusią posadzili wrzosy na naszym grupowym klombie. Dziękujemy mamie Hani za zakup wrzosów. Teraz nasz klomb wygląda dużo ładniej.


 

Poznajemy plac zabaw

Korzystając z ładnej pogody wyszliśmy już kilkakrotnie na przedszkolny plac zabaw, zapoznaliśmy się z zasadami korzystania z urządzeń na placu, bawiliśmy się w piaskownicy, miło spędziliśmy czas.

 

 

 

Przedstawiamy nowe Motylki

Od września grupę Motylków tworzą nowe dzieci - maluchy, które rozpoczynają edukację przedszkolną. Pierwszy tydzień za nami.  Oto nasze początki.

 

Zakończenie roku - pożegnanie przedszkola

22 czerwca odbyło się w naszej grupie uroczyste pożegnanie przedszkola. Motylki po raz ostatni zaprezentowały się przed swoimi rodzicami z występem o tematyce przyrodniczej. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu przedszkolnego oraz przekazaniem  pocztu sztandarowego przedszkola młodszym kolegom. Było dużo muzyki, piosenek, tańców, ciepłych i wzruszających słów pożegnania a na koniec poczęstunek wspólnie z rodzicami. Po wyczerpujących występach dzieci mogły swobodnie pobawić się a rodzice porozmawiać przy kawie. 
Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowanie naszej ostatniej uroczystości - jak zwykle spisaliście się na medal:)
Dzieci żegnamy ciepło i życzymy powodzenia i sukcesów w szkole, dziękując jednocześnie za przemiły spędzony wspólnie czas w przedszkolu. Buziaczki dla Was.

 

Pożegnanie

Dzisiaj byliśmy po raz ostatni na artystycznych warsztatach twórczych w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Na zajęcia uczęszczaliśmy cyklicznie przez dwa lata i bardzo zżyliśmy się z prowadzącymi, których będziemy ciepło wspominać. Warsztaty baaaardzo nam się podobały:) Zachęcamy rodziców do zapoznania się z ofertą MDK nr 2 i kontynuowania rozwoju artystycznego waszych dzieci.
 Kontakt: MDK nr 2 ul. Za Cytadelą 121 

Z wizytą w szkole u Matyldy

25 maja wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 38, aby zobaczyć co nas czeka już po wakacjach. Jest to szkoła, do której uczęszcza Matylda i dzięki uprzejmości jej wychowawczyni, mogliśmy zwiedzić szkołę, brać udział w lekcji, no i spotkać się z Matyldą. W szkole podobało nam się wszystko począwszy od ogródka warzywno - kwiatowego, przez stołówkę, boisko, bibliotekę, salę gimnastyczną i plac zabaw. Na koniec weszliśmy do klasy Matyldy i wspólnie z I klasą mieliśmy lekcję języka angielskiego. Wracając do przedszkola wstąpiliśmy na lody. Długo jeszcze przeżywaliśmy wizytę w szkole podstawowej.

 

Wycieczka do Racotu

16 maja wyjechaliśmy na długo wyczekiwaną wycieczką autokarową. Wybraliśmy się do stadniny koni w Racocie. Na początek zwiedziliśmy Pałac należący do stadniny koni. W pałacowych wnętrzach byliśmy nieco onieśmieleni, za to już w stajni i powozowni czuliśmy się wyśmienicie. Najbardziej podobał nam się przejazd bryczką i ognisko. 


 

W świątecznym nastroju

 


Ciekawi naszych przygotowań do świąt - zajrzyjcie tutaj

Pan Pianka

Ostatnie kreatywne  warsztaty z Panem Pianką nawiązywały do nadejścia wiosny. Uczyliśmy się jak zrobić bociana jednego z najważniejszych zwiastunów wiosny.
Zobaczcie sami tutaj.

 

W poszukiwaniu wiosny

Wczorajsza aura nastroiła nas wiosennie. Postanowiliśmy zaraz po zajęciach wybrać się na spacer do pobliskiego parku i poszukać oznak wiosny. Poczuliśmy, że jest cieplej, że słoneczko pięknie świeci i grzeje, udało nam się dostrzec pierwsze małe pąki, jednak wiosna nie zawitała jeszcze do nas w pełni. Na koniec spaceru znaleźliśmy prawdziwa perełkę - przebiśniegi !!!, i to w naszym ogrodzie. To dało nam nadzieję, że wiosna jest tuż tuż...

Kto ciekaw naszych obserwacji - kliknij tu.

 

Dzień Babci i Dziadka

20 stycznia gościliśmy w przedszkolu nasze kochane babcie i kochanych dziadków. Zaśpiewaliśmy i  zatańczyliśmy złożyliśmy  muzyczne życzenia. Dziadkowie  uświetnili nasz występ gromkim  śpiewem kolędy "Gdy się Chrystus rodzi" a babcie lirycznym śpiewem kolędy "Gdy śliczna Panna". Po występach wręczyliśmy prezenty, które misternie przygotowywaliśmy prawie przez dwa tygodnie.
Później wspólnie świętowaliśmy przy stole pełnym słodkości i owoców przygotowanych przez naszych rodziców.

Fotorelacja z uroczystości kliknij tutaj.

 

 Kolędowanie z rodzicami

20 grudnia Motylki  wystąpiły przed rodzicami z wigilijnym kolędowaniem. Była to nasza ostatnia uroczystość wigilijna w tym gronie, byliśmy bardzo przejęci i wzruszeni. Nasz występ uatrakcyjnili rodzicie, którzy wspólnie z nami wykonali wybrane kolędy oraz tata Jasia swoją przepiękną grą na skrzypcach. Nie zabrakło Gwiazdora z prezentami oraz wspólnego poczęstunku. Wszystkim rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

Zdjęcia, autorstwa mamy Kuby, do obejrzenie tutaj.

 

Mikołajki w Centrum Lego Bricks

Z okazji Mikołajek wybraliśmy się do Centrum LEGO Briks 4 Kidz na kreatywne i ciekawe warsztaty z klockami LEGO. Ogromna ilość klocków Lego po prostu nas oszołomiła. Bardzo miło spędziliśmy czas na zabawie ale i nauce poprzez budowanie specjalnych świątecznych modeli. W drodze powrotnej weszliśmy do Centrum handlowego Plaza, gdzie spotkaliśmy Świętego Mikołaja, który poczęstował nas cukierkami i zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcie.

Kto ciekawy naszych oryginalnych Mikołajek - niech zajrzy tutaj.

 

Zabawy andrzejkowe

Dzisiaj zgodnie z tradycją obchodziliśmy Andrzejki. Od samego rana w naszej grupie panowała  taneczna atmosfera, do popularnej muzyki wyginaliśmy ciało, jak kto potrafi :)
Nie zabrakło wróżb - laliśmy wosk, wróżyliśmy z butów, bawiliśmy się w "Upiornego zwierzaka", który z zawiązanymi oczami musiał rozpoznać złapane dziecko, wróżyliśmy kim będziemy, jak dorośniemy. Podczas drugiego śniadania bawiliśmy się w "czystego obżartucha" i próbowaliśmy zjeść pączka bez użycia rąk. Bawiliśmy się świetnie.
Fotorelacja z andrzejkowej zabawy tutaj.

 

Pan Pianka  

 


Kolejne kreatywne warsztaty z klockami piankowymi za nami. Tym razem tematyka nawiązywała do Dnia Pluszowego Misia, który obchodzony jest w listopadzie. Na zajęciach bawiliśmy się swoimi misiami, później wszyscy wykonaliśmy misia z pianek.  Nasze zdolności możecie podziwiać tutaj.

 

 

 

Lekcja w bibliotece

15 listopada wybraliśmy się do Biblioteki Raczyńskich na drugą lekcje biblioteczną. Tematem lekcji były pociągi - poznaliśmy różne pociągi, dowiedzieliśmy się do czego służą, oglądaliśmy książeczki o pociągach, wysłuchaliśmy wiersza Juliana Tuwima "Lokomotywa", tworzyliśmy ilustracje do wiersza. 
 Bardzo nam się podobało - zobaczcie sami tutaj.

 

Wycieczka na Stary Rynek i Muzeum Rogala

25 października wybraliśmy się do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie poznaliśmy tajemnicę wypieku Rogali Świętomarcińskich. Oprócz tego zapoznaliśmy się z elementami gwary i historii naszego miasta. Muzeum znajduję się przy Starym Rynku, tak więc skorzystaliśmy z okazji, aby przejść się po Starówce a o 12.00 zobaczyć koziołki.

Jesteście ciekawi naszych zmagań z wypiekiem rogali - zobaczcie tutaj.

 

W owocowej spiżarni

W tygodniu od 17 - 21.10  nasze zajęcia zdominowała tematyka owocowa - poznawaliśmy kształt, kolor, zapach i smak rożnych owoców tych krajowych jak i egzotycznych, przeprowadzaliśmy na owocach zadania matematyczne, poznawaliśmy też różnorodne przetwory z owoców (tu duże podziękowanie dla mam, babć i cioć:). Codzienne smakowaliśmy przyniesione przez dzieci dżemy, powidła, musy czy marmolady. Owocowy tydzień zakończyliśmy owocową sałatką, którą wykonaliśmy samodzielnie i zjedliśmy z wielkim smakiem.
 
Zdjęcia z owocowego tygodnia do obejrzenia tutaj

 

Ruch drogowy

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o ruchu drogowym. Podczas wyprawy do Młodzieżowego Domu Kultury obserwowaliśmy ruch drogowy, praktycznie uczyliśmy się jak przechodzić przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej, przypomnieliśmy zasady bezpiecznego podróżowania środkami transportu miejskiego, dowiedzieliśmy się, jak ważne jest aby być widocznym na drodze.
W przedszkolu tworzyliśmy prace plastyczne związane z realizowanym tematem.
Mała fotorelacja tutaj.

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w Arenie

Od 19 - 26 września nasze przedszkole realizowało projekt Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, który w tym roku związany był z muzyką i tańcem. Przez cały tydzień z wielką radością realizowaliśmy działania związane z projektem. Zwieńczeniem projektu był udział naszej grupy w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w poznańskiej Arenie. W imprezie uczestniczyło pięć poznańskich dzielnic, każda ubrana w inny kolor koszulek. Poszczególne dzielnice prezentowały wybrany taniec a wszyscy razem odśpiewaliśmy piosenkę "Poznań - moje miasto". Bawiliśmy się wspaniale.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie busa, 
którym mogliśmy bezpiecznie dojechać do Areny. 

 

Zdjęcia z imprezy do obejrzenia tutaj

 

Wizyta Taty Jasia

W piątek odwiedziła nas tata Jasia A. Pokazał nam swoje skrzypce, wytłumaczył jak są zbudowane     i jak się na nich gra. Przygotował dla nas mini quiz "Jaka to melodia?". Każdy mógł dotknąć skrzypiec a nawet na nich zagrać;)
 Dziękujemy. Zdjęcia z wizyty do obejrzenia tutaj

 

Pan Pianka

Rozpoczęliśmy cykliczne kreatywne warsztaty z Panem Pianką. Na pierwszym spotkaniu robiliśmy wakacyjnego przyjaciela - pieska. Wszyscy pracowaliśmy w skupieniu, efekty - wspaniałe. 
 


Zobaczcie sami  - kliknij tu.

  Pożegnanie 

 W miniony piątek, 17 czerwca, żegnaliśmy niektórych naszych przedszkolaków. Z tej okazji zaprosiliśmy do nas rodziców, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Panią Dyrektor. Uroczystość uświetnił występ zespołu tanecznego ze SP nr 13. W drugiej części uroczystości to my zaprezentowaliśmy nasze ulubione tańce. Na koniec Pani Dyrektor złożyła odchodzącym dzieciom życzenia oraz wręczyła dyplomy i pamiątkowe książki. Uroczystość była bardzo wzruszająca.
Po części artystycznej spędziliśmy miło czas przy słodkościach i smakołykach przygotowanych przez naszych rodziców.

zakończenie roku Motylki
Wycieczka do Krzesin 

Dzięki dużej pomocy i zaangażowaniu mamy Marysi J. z grupy Skrzatów, dwie najstarsze grupy pojechały 10 maja na wycieczkę do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Oglądaliśmy samoloty F 16, o których ciekawie opowiadał nam pilot, potem obserwowaliśmy starty samolotów. Poznaliśmy też pracę strażaków pomagających pilotom. Oglądaliśmy stare samoloty w tamtejszym muzeum. Intensywny pobyt w bazie zakończyliśmy piknikiem na trawie.


 

Wycieczka do Krzesin
 

Zdrowe odżywianie

W ramach tygodniowego tematy DBAMY O ZDROWIE, rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu. Poznaliśmy nową piramidę żywienia, wymienialiśmy produkty i potrawy dobre dla naszego zdrowia oraz te, których nie powinniśmy jeść. Tematyka bardzo nam się spodobała i niektóre zasady zdrowego odżywiania wdrożyliśmy do naszych codziennych posiłków. W czwarte 26 kwietnia robiliśmy sok pomarańczowy, który prawie wszyscy wypiliśmy z wielkim smakiem.
robimy sok

Wizyta u weterynarza 

20 kwietnia wybraliśmy się do Uniwersyteckiego Centrum Weterynaryjnego przy Uniwersytecie Przyrodniczym. Poznaliśmy specyfikę pracy weterynarza, zobaczyliśmy w jaki sposób przeprowadza się badanie psa, uczyliśmy się też zakładać opatrunki. Wizyta bardzo nam się podobała.


u weterynarza
 

Wizyta w księgarni

W środę 6.04. br w ramach tygodnia z książką odwiedziliśmy zaprzyjaźnioną księgarnię "TAK CZYTAM" na ul. Św. Marcin. Pracujące tam Pani Marta i Pani Karolina przeprowadziły z nami warsztaty, dzięki którym poszerzyliśmy naszą wiedze na temat pracy w księgarni. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zgromadzonych w księgarni książek, albumów i bajek. Zakupiliśmy książeczki do naszego kącika książek. 
Wizyta w księgarni

Zawody sportowe w Szkole Podstawowej nr 13

zawody w SP 13
 

Lekcja w Muzeum Narodowym

24.02 w środę wybraliśmy się do Muzeum Narodowego na trzecią już lekcję muzealną. Tym razem tematem naszych zajęć były "Dziecięce zabawy". Oglądaliśmy zbiory portretów dziecięcych, rozmawialiśmy o zabawach, w których te dzieci uczestniczą oraz porównywaliśmy dawne zabawy i współczesne. 

Lekcja w muzeum
 

Dzień kota

Dzisiaj (17.02) obchodziliśmy w naszej grupie nietypowe święto - "Dzień kota". Z tej okazji wszyscy przebraliśmy się za kociaki, poznaliśmy ciekawostki na temat kotów, oglądaliśmy książeczki przedstawiające milusińskie zwierzątka, uczyliśmy się mowy ciała kotów, bawiliśmy się w kocie zabawy. Na koniec wykonaliśmy piękne kocie maski. Ten dzień był pełen wrażeń.
Dzień kota

 

Turniej matematyczny w Szkole Podstawowej nr 23

W minioną środę (10.02) wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 23 na Turniej międzyprzedszkolny pod hasłem "Grosz do grosza". W turnieju musieliśmy zaprezentować umiejętności zarówno matematyczne, jak i sportowe oraz humanistyczne, zwłaszcza te, które wiązały się z finansami. Bawiliśmy się świetnie a przy okazji zobaczyliśmy jak funkcjonuje szkoła.
Turniej matematyczny
 

Wyjątkowi goście

2.02 odwiedzili nas wyjątkowi goście - nasze kochane babcie i kochani dziadkowie. Z okazji ich święta przygotowaliśmy  program artystyczny,  wspólnie zatańczyliśmy rock and rolla, wręczyliśmy własnoręcznie przygotowane upominki a także zaprezentowaliśmy galerię portretów naszych babć i dziadków. Po wrażeniach artystycznych zaprosiliśmy gości na kawę i pyszne ciasta. Było bardzo miło.

Wyjątkowi goście w Motylkach
 

 Szopka w kościele franciszkanów

W miniony piątek, z inicjatywy p. Tereski - nauczycielki religii, wybraliśmy się do kościoła franciszkanów przy placu Bernardyńskim, aby zobaczyć największą ruchomą szopkę bożonarodzeniową w Europie. Szopka zrobiła na nas duże wrażenie. Przy okazji tego wyjścia wypróbowaliśmy nasze nowe kamizelki odblaskowe, które ufundowała Rada Rodziców. Też robiliśmy wrażenie :)

szopka u franciszkanów
 

Świąteczne spotkanie 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia, Motylki zaprosiły rodziców na Świąteczne Spotkanie. Były występy, wspólne śpiewanie kolęd, odwiedziny Gwiazdora i biesiadowanie przy słodkościach.
Wigilia w MotylkachWycieczka do Fabryki Bombek

3 grudnia odwiedziliśmy Fabrykę Bombek w Gnieźnie. Poznaliśmy tajemnice powstawania bombek szklanych oraz metody ich dekorowania i ozdabiania. Na pamiątkę wycieczki każdy z nas przywiózł bombkę ze swoim imieniem.

Wycieczka do Fabryki Bombek
 

Pan Pianka

Z okazji urodzin Matyldy gościliśmy w naszej grupie Pana Piankę i jego piankowe klocki. Poznaliśmy nowy materiał plastyczny, tworzyliśmy wspaniałe dzieła, rozwijaliśmy wyobraźnię i wspaniale się bawiliśmy.
Dziękujemy rodzicom Matyldy za zorganizowanie warsztatów.
Pan Pianka


Święto jesieni w motylkach

23 września obchodziliśmy święto jesieni. Witaliśmy Panią Jesień podczas zabaw w przedszkolu i jesiennego spaceru do parku.
Święto jesieni w motylkach


Wycieczka na skrzyżowanie 5.10.2015

Wizyta w ogrodzie botanicznym